sertlesmeme
Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar
2 Ocak 2017
Sertleşmeye Kesin Çözüm
Ereksiyonun Bitkisel Tedavisi
4 Ocak 2017

Sertleşmeye Faydalı İlaçlar

Sertleşmeye Faydalı İlaçlar

Sertleşmeye Faydalı İlaçlar

Uzman Desteği Alın

Sertleşmeye Faydalı İlaçlar

Sertleşmeye Faydalı İlaçlar, sertleşmeye iyi gelen bitkiler, sertleşme sorunu tedavisi. Sertleşme soru hakkında aradığınız bütün cevaplar burada.

Sertleşmeye faydalı ilaçlar hakkında bilgi veren makale. Sertleşmeye Faydalı İlaçlar makalesinde ilaçlar isim olarak değil içeriklerindeki etken maddeler ile anlatılmaktadır. Sertleşmeye Faydalı İlaçlar makalesinde medikal ilaçlar anlatılmaktadır. Bitkisel ilaçlar hakkında bilgileri sitemizde yer alan diğer makalelerde bulabilirsiniz.

Sertleşme Bozukluğu Tanısı

Başvuran hastalar, risk faktörleri, hastalıklar ve psikoseksüel açından dikkatlice sorgulanmalıdır. Uluslararası sertleşme bozukluğu değerlendirme formu gibi geçerliliği kanıtlanmış formlar kullanılmalıdır. Fizik muayene ile penil bozukluklar, prostatik hastalıklar, hipogonadizm (erkeklik hormonu eksikliği) bulguları, kalp-damar ve nörolojik durumları değerlendirilmelidir. Ardından açlık kan şekeri, kan lipid profili ve sabah kanında total testesteron (yapılabiliyorsa total testosteron yerine serbest ya da bio-available testosteron) tahlilleri yapılmalıdır.

Sertleşme Bozukluğu Teşhisi için Gerkeli Testler

Primer (hiçbir zaman sertleşme yaşamamış olan) sertleşme bozukluğu olan, pelvik veya perineal (göbek altı bölgesi) travma hikayesi olan genç hastalar, penil deformitesi olanlar, ağır psikiyatrik veya psikolojik bozukluğu olanlar, ciddi endokrin (hormonal) bozukluğu olanlar, medikolegal (adli, adli-tıbbi) sebepler (penil protez implantasyonu, cinsel istismar) ve hasta veya eş talebi olanlarda özel tanı testleri yapılması önerilmektedir.

Sertleşme Bozukluğu Medikal Tedavisi

Tedavide üç aşama vardır. Birinci aşama oral (ağızdan kullanılan) PDE5İ (Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri) hapları veya vakum cihazları kullanımıdır. İkinci aşama penise ciltten intrakavernozal ilaç enjeksiyonu (aynı anda ağızdan ilaç kullanımı veya vakum cihazı ile kombine edilebilir) kullanımıdır. Bu iki basamak cerrahi dışı tedavi olarak kabul edilir.
Üçüncü aşama ise ilk iki tedaviden cevap alınmaması ve hastanın uygun olması durumunda uygulanan cerrahi tedavidir (penil protez takılması).

Sertleşme Bozukluğu Medikal İlaçları Nasıl Kullanılır

İlk değerlendirme sonrası ilaç tedavisine karar verilen hastaya ilacı nasıl kullanacağı anlatılmalıdır. Önemli olan nokta ilaçlar alındıktan sonra etkili olabilmeleri için cinsel uyarı (ön sevişme, cinsel arzuyu tetikleyecek tensel ve görsel uyarı) gerekliliğidir. 3 farklı ilaç seçeneğinden hastaların tercihine göre uzun etkili (tadalafil) ya da kısa etkili (sildenafil, vardenafil) ilaç tercih edilebilir.

İlaç tercihi cinsel aktivite sıklığına göre değişir. Ayrıca kronik hastalığı olan hasta gruplarında (diyabet, radikal prostatektomili hastalar gibi) günlük düzenli düşük doz PDE5İ kullanımı da önerilmektedir.

Medikal İlaçların Yan Etkileri

Bu ilaçların genel yan etkileri baş ağrısı, yüzde kızarma, baş dönmesi, dispepsi ve burun tıkanıklığıdır. Sildenafil ve vardenafil kullanımında gözde aşırı duyarlılık, tadalafil kullanımında ise myalji (kas ağrısı) ve sırt ağrısı görülebilir.

Medikal İlaçları Kimler Kullanmamalı

Klinik çalışmalar bu ilaçların kullanımı ile kalp krizi oranlarında belirgin bir artış göstermemiştir. Ancak ileri kalp yetmezliği olan ve dilaltı ilaçlar dediğimiz nitrat grubu ilaçları kullanan hastaların PDE5İ’lerini kullanmaması gerekir. Birlikte kullanımda ciddi hipotansiyon ve ani ölümler görülür. Eğer PDE5İ kullanan bir hasta kalp ağrısı (angina pektoris) geçiriyorsa diğer antianjinal ilaçları kullanmalı ya da sildenafil ve vardenafil için 24 saat, tadalafil için ise 48 saat geçtikten sonra bu ilaçları kullanabilir.

Sertleşmeye Faydalı İlaçlar hakkında bilgi amaçlı makaleyi okudunuz. Sertleşmeye Faydalı İlaçlar hakkındaki yazılmış makale bilgi amaçlıdır tanı ve teşhis içermez. Sertleşmeye Faydalı İlaçlar hakkında detaylı bilgi için uzman bir kişiye danışmanız gerekmektedir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.